fbpx Türkiye: Osman Kavala davasına ilişkin AB Sözcüsü tarafından yapılan Açıklama | AB Türkiye
Türkiye: Osman Kavala davasına ilişkin AB Sözcüsü tarafından yapılan Açıklama

Türkiye: Osman Kavala davasına ilişkin AB Sözcüsü tarafından yapılan Açıklama

09.10.2021 Ct - 17:51

İş insanı ve insan hakları savunucusu Osman Kavala, hakkında mahkumiyet kararı olmaksızın yaklaşık dört yıldır Türkiye’de cezaevinde tutulmaktadır.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)’nin 2019’da verdiği, Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılması gerektiğine hükmeden bağlayıcı kararı, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin bu yöndeki altı kararı ve bir Ara Kararına rağmen Sayın Kavala’nın serbest bırakılması yönünde bir gelişme olmamıştır. Başta Türkiye’nin uluslararası yükümlülükleri bakımından olmak üzere, bu esef verici bir durumdur.

Avrupa Konseyi’nin eskiden beri üyesi olan, AB’ye aday bir ülke olarak Türkiye’nin, AB-Türkiye ilişkilerinin temel taşı niteliğindeki temel haklara saygı alanında acilen somut ve sürdürülebilir ilerleme kaydetmesi gerekmektedir.

Türk yargısını, hukukun üstünlüğü, demokrasi ve temel hakların güçlendirilmesine ilişkin Avrupa Konseyi tavsiye kararlarına uygun hareket etmeye, ve AİHM’in Sayın Kavala’nın bir an evvel serbest bırakılmasına hükmeden kararını, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin bir sonraki oturumundan önce, acilen uygulamaya önemle davet ediyoruz.