fbpx Türkiye’deki 1.5 milyon mülteci, AB’nin bugüne kadarki en büyük insani yardım projesi tarafından destekleniyor | AB Türkiye
Türkiye’deki 1.5 milyon mülteci, AB’nin bugüne kadarki en büyük insani yardım projesi tarafından destekleniyor

Türkiye’deki 1.5 milyon mülteci, AB’nin bugüne kadarki en büyük insani yardım projesi tarafından destekleniyor

07.01.2019 Pt - 14:06

Avrupa Komisyonu - Basın açıklaması
Brüksel, 7 Ocak 2019

AB’nin şu ana kadar gerçekleştirdiği en büyük insani yardım projesi olan Sosyal Uyum Yardımı (SUY), Türkiye’de en dezavantajlı 1.5 milyon mülteciye destek sağlıyor.

Eylül 2016’da başlayan SUY Programı, Avrupa Birliği tarihindeki en büyük insani yardım projesidir.

AB’nin İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Komisyon Üyesi Christos Stylianides, bu çerçevede ziyaret ettiği Türkiye’de, şu açıklamayı yaptı; “Türkiye’deki 1,5 milyon mülteci, artık temel ihtiyaçlarını karşılayabiliyor ve onurlu bir yaşam sürüyor. Avrupa Birliği, Türkiye ile işbirliği içerisinde, en dezavantajlı mültecilerin hayatlarına gerçek bir değişim getiriyor. Bunu birlikte gerçekleştirmekten büyük gurur duyuyorum. Türkiye ile birlikte, bu yardımımızın sürdürülebilirliğini sağlamaya odaklanarak, bu desteği sunmaya devam edeceğiz”.

AB’nin Türkiye’deki insani yardımı, ülkedeki en dezavantajlı mülteciler için somut sonuçlar sağlamaya devam ediyor. Eylül 2016’da başlayan SUY Programı, mültecilerin gıda ve ilaç gibi en çok ihtiyaç duydukları ürünleri satın almalarına ya da ya da kiralarını ödemelerine yardımcı olmak üzere bir banka kartı aracılığıyla aylık para transferi sağlıyor. AB’nin bir diğer öncü programı Türkiye'de Şartlı Eğitim Yardımı (Ş.E.Y.), hedeflediği rakamı aştı ve şu an düzenli olarak okula devam eden 410 binden fazla  öğrencinin ailesine destek sağlıyor.

İnsani yardımdan uzun vadeli  çözüme sürdürülebilir bir geçiş sağlayacak olan bu AB programları, 2019 yılında da en dezavantajlı durumdakileri desteklemeye devam edecek. 2019 yılı için öngörülen AB’nin insani yardım fonu 640 milyon Avro olarak belirlendi. Bu tutarın 80 milyon Avro’su acil durumlarda eğitimi desteklemeye ayırılacak. Bu fon, hem insani yardım hem de kalkınma yardımını içeren Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı’nın 3 milyar Avro’luk ikinci diliminin bir parçasıdır.

Arka Plan

AB’nin Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı, 2015 yılında Avrupa Konseyi tarafından Türkiye’deki mültecileri desteklemek amacıyla ciddi bir ek mali kaynak yaratılması doğrultusunda yaptığı çağrı üzerine oluşturuldu. Bu Mali Yardım Programı, insani yardım ve insani yardım dışında kalan projeler için toplam 6 milyar Avroluk bir bütçeye sahiptir. Bu bütçenin ilk 3 milyar Avrosu 2016-2017 dönemini, ikinci 3 milyar Avro’su ise 2018-2019 dönemini kapsamaktadır.

SUY programı, Dünya Gıda Programı ve Türk Kızılay tarafından Türk kurumlarıyla yakın bir işbirliği içinde yürütülüyor. Bugüne kadar AB’den yaklaşık 1 milyar Avroluk finansmanla mülteciler, temel ihtiyaçlarını gidermek için aylık 20 Avro gibi bir nakit yardımı ile üç ayda bir ek ödeme alıyorlar.

Bir diğer öncü girişim, Şartlı Eğitim Yardımı (Ş.E.Y.) Projesi ise mülteci çocukların okula kaydolmasına ve okula devam etmesine yardımcı oluyor. SUY Programı üzerine inşa edilmiş bu program, okula düzenli devam eden mülteci çocukların hassas durumdaki ailelerine nakit yardımı sağlıyor.

İnsani yardımlara ek olarak, AB’nin Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı eğitim, göç yönetimi, sağlık, belediye altyapısı ve sosyoekonomik alanlarda desteğe de odaklanıyor.

Ayrıntılı Bilgi İçin:

DG ECHO Türkiye Tanıtım Belgesi: DG ECHO Turkey Factsheet

Factsheet: The EU Facility for Refugees in Turkey

1.jpg

2.jpg