Launch of new EU project to strengthen the capacity of Turkish Forensic Laboratories in combating illicit drug trafficking

Türkiye'nin Adli Bilim Laboratuvarlarının Yasa Dışı uyuşturucu Kaçakçılığı ile Mücadele Alanındaki Kapasitesinin Güçlendirilmesi başlıklı yeni AB projesi başlıyor

27.11.2018 Sa - 09:43

27/11/2018

 

 

Avrupa Birliği tarafından mali olarak desteklenen Yasadışı Uyuşturucu Ticareti ile Mücadelede Adli Bilim Laboratuvarlarının Yasa Dışı uyuşturucu Kaçakçılığı ile Mücadele Alanındaki Kapasitesinin Güçlendirilmesi başlıklı projenin açılışı, 27 Kasım günü Ankara’da yapılacak. Proje, hem Emniyet Genel Müdürlüğü hem de Jandarma Genel Komutanlığı bünyesindeki adli tıp laboratuvarlarında uyuşturucu profilleme merkezlerinin kurulmasına ve güçlendirilmesine destek verecek. Açılış dolayısıyla düzenlenecek olan törene, İçişleri Bakanı Sn. Süleyman Soylu, Emniyet Genel Müdürü Sn. Celal Uzunkaya, Birleşik Krallık Büyükelçiliği Başkan Yardımcısı Sn. Jennifer Anderson ile AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Sn. Gabriel Munuera Vinals katılacak.

Toplam 3 milyar Avroluk AB katkısıyla proje, Ankara Emniyet Adli Tıp Laboratuvarında bir uyuşturucu profilleme merkezi kurulmasına destek verecek ve Jandarma Adli Tıp Laboratuvarındaki mevcut profilleme merkezinin kapasitesini de daha da güçlendirecektir.

Özellikle Türkiye'nin başlıca transit ülkelerden biri konumunda olmaya devam ettiği dikkate alındığında,  proje uyuşturucu ticareti ile mücadele bakımından büyük önem taşımaktadır. Proje, Türkiye'nin, ele geçirilen uyuşturucunun menşeini ve kimyasal profilini tespit etmeye yönelik analitik kapasitesinin geliştirilmesine ve konuyla ilgili istihbaratının arttırılmasına yardımcı olacaktır. Proje ayrıca artan veri paylaşımı, meslektaşlar-arası öğrenme ve eğitimler yoluyla AB ile bu alandaki işbirliğini derinleştirecektir. Söz konusu eşleştirme projesi Birleşik Krallık ile ortaklık yoluyla uygulanacaktır.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Sn. Christian Berger konuyla ilgili olarak, "Uyuşturucu ve uyuşturucu ticareti, yakın uluslararası işbirliği yoluyla küresel yanıt gerektiren küresel bir sorundur. Bu küresel olguyla mücadele için bu alandaki ortak kapasitemizin daha da güçlendirilmesi ve işbirliğimizin derinleştirilmesi büyük önem taşımaktadır" dedi.
 

Yer/ Saat: Sheraton Hotel, Kavaklıdere/ 10:30

 

Ayrıntılı bilgi için lütfen Delegasyonla temasa geçiniz:

Hekim Celebi, Program Sorumlusu,

Tel: (+90 312) 459 87 00; E-posta: abdulhekim.celebi@eeas.europa.eu

 

Basınla ilgili sorularınız için:

Miray Akdağ,AB Türkiye Delegasyonu Basın Müşaviri

Tel: 0312 4598700, E-posta: miray.akdag@eeas.europa.eu