Üniversiteler ve Sivil Toplumla AB Diyalogu

Üniversiteler ve Sivil Toplumla AB Diyalogu

 

Avrupa Birliği Bakanlığı, 7 Haziran günü Ankara’da AB Türkiye Delegasyonunun da destekleriyle sivil toplum-akademi işbirliği potansiyeli konulu bir istişare çalıştayı düzenliyor. Bu kapsamda Türkiye’nin dört bir yanından 70 kadar akademik temsilci bir araya gelerek sivil toplum örgütleriyle yapılabilecek ortak çalışmalar konusunda görüş alışverişinde bulunacak. İstişarelerin açılışını AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger ile AB Bakanlığı Müsteşar Vekili Büyükelçi Selim Yenel yapacak.

Yaptığı açıklamada, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger şunları söyledi: “Üniversiteler ve sivil toplum örgütleri farklı dünyalarda yaşama eğilimi gösteriyor. Üniversiteler, yeni bilgiler yaratma çabasında ve toplumun, bu bilgilerden en üst seviyede faydalanacağını ummakta. Sivil toplum örgütleri, araştırma sonuçlarını alıp kullandıklarında, bunu genellikle olay bazlı ve gelişigüzel bir şekilde yapıyorlar. Kamu kurumları, araştırmacılar ve sivil toplum örgütleri bu tür rastlantısal oluşları, artık her geçen gün artan bir şekilde, tatmin edici bulmamaktadır.”

Üniversitelerle sivil toplum örgütleri (STÖ) arasındaki işbirliğinin daha iyi hale getirilmesinden ne gibi faydalar doğar? AB fonları, Türkiye’deki akademi-sivil toplum ortak inisiyatiflerini ne ölçüde destekleyebilir? Başka ülkelerin deneyimlerden hangi dersler çıkartılabilir? İşte tüm bu sorular, üniversiteler ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla AB Bakanlığı tarafından 7 Haziran’da yapılacak diyalog toplantısının gündeminde yer alacak sorular…

AB Bakanlığınca organize edilen bir dizi istişare çerçevesinde yapılacak etkinliğin temel amacı, sivil toplum-üniversite işbirliği ve ortaklıklarını güçlendirmektir. Avrupa Komisyonu uzun bir süredir, aralarında Horizon 2020 Araştırma Programının da yer aldığı pek çok program yoluyla, hem Avrupa’da hem de kıtanın ötesinde akademi dünyası ile sivil toplum arasındaki ortaklıkları desteklemektedir. Bu çalıştay her iki sektörde Türkiye’nin karşı karşıya bulunduğu sınamaların ele alınması ve Avrupa Birliği tarafından yine bu alanlara yönelik olarak önümüzdeki dönemde sağlanabilecek desteklerle ilgili görüş alışverişinde bulunulabilmesi için iyi bir fırsat sağlayacaktır.

  

Tarih/ Saat:    7 Haziran 2017, Çarşamba, 10.00 – 17.00

Yer:     Movenpick Hotel, Ankara


Daha fazla bilgi için, Delegasyondan:

Maxime Montagner, Tel.: (+90 312) 459 87 00, E-mail: maxime.montagner@eeas.europa.eu

Miray AKDAG-ULUC  -  Basın ve Enformasyon Yetkilisi

miray.akdag-uluc@eeas.europa.eu / M +90 532 624 93 56 / T +90 312 459 88 77