Cash Assistance From WFP and the European Union Helps Keep Syrian Refugees in Turkey out of Poverty

WFP (Dünya Gıda Programı) ve Avrupa Birliği nakit yardımları, Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin yoksulluğa düşmemesine yardımcı oluyor

11.03.2020 Çar - 16:57

Haber bülteni
10 Mart 2020

WFP Videolar burada.
WFP Fotoğraflar burada.

ANKARA – Suriye’de, 5.6 milyondan fazla insanı ülkesinden ayrılmak zorunda bırakan çatışmalar onuncu yılına girerken, Türkiye'deki büyük ölçekli bir WFP nakit yardım programı kapsamında yapılan araştırma, Avrupa Birliği tarafından verilen fon desteğinin kırılgan konumdaki çoğu Suriyeli 1.7 milyon mültecinin daha derin bir yoksulluğa düşmemesine yardımcı olduğunu gösteriyor.

WFP tarafından yürütülen izleme çalışmasının bir parçası olarak görüşülen mülteci gruplarına göre, yardım alan aileler temel ihtiyaçlarını daha iyi karşılayabilmiş; bu ailelerin çocuklarının eve yiyecek getirmek üzere çalışma zorunluluğu daha düşük bir ihtimal olarak gerçekleşmiş ve aileler, makul bir düzeyde beslenebilmiştir.

WFP ve Avrupa Birliği (AB), 2016 yılı sonunda Türk Hükümeti ve Türk Kızılay ile güçlerini birleştirmiş ve en kırılgan konumdaki mültecilere aylık nakit desteği veren Sosyal Uyum Yardım (SUY) Programını başlatmıştır.

Konuyla ilgili olarak “Bu yardımın aileler açısından ne kadar büyük bir önem taşıdığını çok iyi biliyoruz,” diyen WFP İcra Direktörü David Beasley, şunları ifade etti: “Ebeveynler, çocuklarına bir ev ortamı ve besleyici gıdalar sağlayabilmiştir. Bu program ailelere bir miktar mali istikrar sağlayarak yaşadıkları savaş travması sonrasında hayatlarını yeniden kurmaya yönelik adımlar atabilmelerine yardımcı olmuştur. Verilen bu destek hepimize ortaklıkların gücünü göstermektedir.”

Türkiye, tüm ülkelerden daha fazla sayıda Suriyeli mülteciyi ülkesine kabul etmiştir. Ülkedeki yaklaşık 4 milyon mülteciden yaklaşık 3.6 milyonu Suriyelidir. Kısıtlı iş imkânlarıyla birlikte birçok aile, geçim sıkıntısı yaşamıştır.

Bugüne kadar 1.3 milyar Avroluk bir fonla SUY programı, AB tarafından mali destek verilen en büyük insani yardım projesidir. Aynı zamanda bu program Birleşmiş Milletler tarafından girişilen en büyük ölçekli nakit programlarından da biridir.

Avrupa Komisyonu'nun Kriz Yönetimi'nden sorumlu Üyesi Janez Lenarčič şu açıklamayı yapmıştır: "Avrupa Birliği, insani yardım ortakları ile birlikte, Türkiye'de mültecilerin hayatında gerçek bir fark yaratmaya devam etmektedir. Bu sayede, zulümden kaçtıktan sonra hayatlarını normalleştirip, kira ya da yiyecek gibi temel ihtiyaçlarını karşılayabilmektedirler. WFP'ye ve diğer ortaklara çığır açan bu programı geliştirdikleri için teşekkür ederim."

SUY Programı sayesinde yardım almaya uygun olan ailelerin her ferdi aylık 19 Avroya denk gelen bir destekten faydalanmaktadır, bunun yanı sıra ailenin büyüklüğüne bağlı olarak üç aylık ilave destek de alabilmektedirler.  Para, her ay özel bir banka kartına yüklenmektedir – aileler de bu parayı bir ATM'den çekebilmekte ya da kartı marketlerde ödemeleri için kullanabilmektedir.

Mülteciler parayı her türlü ihtiyaçları için kullanabilmektedir. Araştırmalar 1.7 milyon mültecinin bu parayı genellikle kira, yiyecek ve diğer ev ihtiyaçları için kullandığını göstermektedir.

Aileler arasında yapılan anketlere göre, aylık nakit yarımını almaya başladıktan sonra ailelerin hayatı iyileşmiş ya da istikrara kavuşmuştur.

Mayıs 2017 ile Eylül 2019 döneminde, temel ihtiyaçlarının tamamını karşılayabildiklerini söyleyen insan sayısı her dört kişide birden, her iki kişide bire yükselmiştir. Aynı dönemde, para kazanılmasına destek olmak için çocukların çalışması gereken aile oranı da neredeyse yarı yarıya azalmıştır. Buna paralel olarak, çocuğunu okuldan almaya meyilli aile sayısı da azalmıştır. Ayrıca, sağlık harcamalarını kısmak zorunda kaldığını ifade eden aile yüzdesi de üçte bir oranında azalmıştır.

Ayrıca, yeme alışkanlıklarına ilişkin veriler, 2018 sonu ve 2019 başında yaşanan ekonomik zorluklar ve fiyat artışlarına karşın, SUY desteği alan ailelerin tümüne yakınının (yüzde 97) yeterince besleyici ve çeşitli bir beslenme biçimini koruyabildiklerini göstermiştir.  

Eşi ve üç çocuğuyla Türkiye'de yaşayan Suriyeli bir kadın olan Amira şunları söyledi; "Yardım kartı kışın ısınma ve çocuklarımız ve kendimiz için kıyafet satın alma gibi birçok ihtiyacımızı karşılamamıza yardımcı oldu. Yazın da kıyafet ve marketten sebze, yiyecek ve çocuklarımıza süt almamızı sağladı. Kart birçok konuda çok işimize yaradı. Kart olduğu sürece hayatımız daha iyi olacak."

Başlangıcından bu yana SUY, Türk Kızılayı ile birlikte ve Türk Hükümetinin çok önemli desteğiyle, WFP tarafından uygulanmıştır. WFP Nisan ayında sorumluluklarını Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu'na (IFRC) devredecektir.  

Programın kapsamı hızla büyüyerek ilk yıl sıfırdan bir milyon katılımcıya ulaşmıştır zira program yeni bir altyapı oluşturmak yerine, mevcut Türk kurumlarından ve yardım platformlarından iyi yararlanmıştır.