fbpx “Yaşanabilir Dünya, İklim Dostu Beslenme” Etkinliği İstanbul’da Düzenlendi | AB Türkiye
 “Yaşanabilir Dünya, İklim Dostu Beslenme” Etkinliği İstanbul’da Düzenlendi

“Yaşanabilir Dünya, İklim Dostu Beslenme” Etkinliği İstanbul’da Düzenlendi

07.01.2022 Cu - 18:51

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ve beslenme uzmanı, sürdürülebilir yaşam aktivisti Dilara Koçak 7 Ocak Cuma günü İstanbul’da İktisadi Kalkınma Vakfı’nda bir araya geldi. Büyükelçi ve Koçak daha temiz bir dünyada, daha iyi bir yaşamı nasıl sağlayabiliriz sorusuna katılımcılarla birlikte yanıt aradılar.

Bu kez soruları sadece gazeteciler sormadı. Büyükelçi Meyer-Landrut ile Dilara Koçak’ın da onlara bazı soruları oldu. Sorular ve yanıtları şöyleydi:

  • Dilara Koçak’ın salona getirdiği otomobil lastiği ya da Büyükelçi’nin başındaki inşaat bareti ne anlama geliyor?

Yanıt: İnsanoğlu yaşamı boyunca 20 kg mikroplastik yutuyor. Yani bir araba lastiği kadar! Bir yılda ise bir baret büyüklüğünde mikroplastik yutuyoruz.

Haftada 1 kredi kartı,

3 haftada 1 plastik tarak,  

5 haftada 1 plastik elbise askısı gibi de gözünüzde canlandırabilirsiniz

  • Herkes bu etkinliğe bisikletle gelseydi, doğaya nasıl bir katkımız olurdu?

Yanıt: Araba ile gideceğiniz yolu bisikletle gittiğinizde çevreye verilen zararı 15 kat azaltabileceğinizi biliyor musunuz?

Ortalama bir araba motorunda yakılan her litre yakıt için 2.5 kg’dan fazla CO2 üretiliyor. 

  • Her 6 saniyede dünyada ne kadar orman yok oluyor?

Yanıt: Her 6 saniyede 1 futbol sahası büyüklüğünde orman yok oluyor.

Orman yangınlarının büyük bir kısmı maalesef insan eli ile gerçekleşiyor. Ormanların yok oluşu vahşi yaşam ve biyoçeşitliliği olumsuz etkiliyor. Adeta akciğerlerimiz sönüyor.

Dilara Koçak’ın Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu desteğiyle yayınlanan “Sürdürülebilir Yaşam Günlüğü 2022” bu sorular için cevap anahtarı oldu. Etkinlik nohut ile yapılan puding ve karpuz kabuğundan reçel ile birer parça tadım yaptırılarak sonlandı.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut konuşmasında sürdürülebilir yaşam konusunda Avrupa Birliği’nin vizyonunu anlattı. Büyükelçi ayrıca 2050 yılına kadar net sera gazı emisyonlarının sıfırlanması ve Avrupa'nın dünyanın ilk iklim nötr kıtası haline dönüştürülmesi için atılan adımları paylaştı.

Türkiye geçen yıl iklim değişikliğiyle mücadele için Paris Anlaşması’nı onayladı.

Daha temiz bir çevre ve daha yaşanılabilir bir dünya için Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki işbirliği alanları da toplantıda kısaca aktarıldı. Beslenme uzmanı ve sürdürülebilir yaşam aktivisti Dilara Koçak da küresel gıda üretiminin iklim kriziyle ilişkisine değinerek daha verimli, sürdürülebilir ve eşit bir yaşama dair önerilerini sıraladı.

 

Basın irtibat:

Miray Akdağ, AB Türkiye Delegasyonu Basın Müşaviri

Tel: 0312 4598700  / E-posta: miray.akdag@eeas.europa.eu