fbpx Yeni AP Türkiye Raportörü: AB-TR ilişkilerinde yeni bir söyleme ihtiyaç var | AB Türkiye
New EP Turkey rapporteur: New narrative for EU-TR relations needed

Yeni AP Türkiye Raportörü: AB-TR ilişkilerinde yeni bir söyleme ihtiyaç var

24.01.2020 Cu - 14:15

24/01/2020

Bu hafta Türkiye’ye yaptığı ilk resmi ziyareti tamamlarken, Avrupa Parlamentosu’nun yeni Türkiye raportörü Nacho Sánchez Amor şunları söyledi: “Türkiye’nin AB katılım sürecini rayında tutmalıyız. AB-Türkiye ilişkilerinde şu anda var olan zorluklara rağmen Türkiye bir aday ülkedir ve aday ülke statüsü devam etmelidir.”

Raportör İstanbul, Gaziantep ve Ankara’da hükümet temsilcileri, siyasi parti başkanları, belediye başkanları, meclis üyeleri ve sivil toplum temsilcileriyle yaptığı görüşmelerde, yakın ilişkilerin, hem Türkiye hem de AB açısından önem taşıdığını vurguladı.

Sánchez Amor şunları söyledi: “Türkiye ile AB arasında var olan güven eksikliğini aşmak için daha fazla ve daha iyi bir iletişime ihtiyacımız var. Bu nedenle, her seviyede siyasi diyaloğun yeniden canlandırılması gerekiyor. Diyaloğumuzu geliştirmenin önemli olduğu kanaatindeyim; örneğin bu, yerel düzeyde belediyeler, üniversiteler ve diğer aktörler arasında işbirliğini kuvvetlendirmek yoluyla gerçekleştirilebilir. Ayrıca, parlamentolar düzeyindeki temasımızı da daha fazla güçlendirmeliyiz.”

Güvenin yeniden inşası için, her iki tarafın da taahhütlerini yerine getirmesinin önemli olduğunu vurgulayan raportör şöyle devam etti: “Temmuz 2016’daki darbe girişimi neticesinde ortaya çıkan istisnai dönemden sonra Türkiye’nin normale dönmeye ihtiyacı var. Türkiye'yi, yargının bağımsızlığı, ifade ve basın özgürlüğü gibi temel haklar da dâhil, hukukun üstünlüğü alanında ilerleme kaydetmeye yönelik reformlar konusunda AB ile birlikte çalışması yönünde teşvik etmek isterim. Diğer taraftan, AB’nin de koşulların objektif olarak değerlendirilmesi temelinde, inandırıcı bir katılım perspektifini sürdürmesi gerekiyor.”

Nacho Sánchez Amor, Gaziantep’te Suriyeli mültecilere destek veren bazı kuruluşları ve AB’nin mali destek verdiği bazı projeleri de ziyaret etti. “4 milyon mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye inanılmaz bir cömertlik sergiliyor. Türk halkına şükranın yanı sıra ihtiyaç devam ettiği sürece sürekli bir destek de borçluyuz.”

Önbilgi:

Avrupa Parlamentosu’nun yeni Türkiye raportörü Nacho Sánchez Amor, yayımlanacak olan Türkiye raporu öncesinde bu hafta İstanbul, Gaziantep ve Ankara’yı ziyaret etti. Ziyaret, Sánchez Amor’un göreve geldikten sonra Türkiye’ye yaptığı ilk ziyaret niteliğinde.

 Raportör Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Gül, İçişleri Bakanı Soylu, Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaymakçı, belli başlı siyasi partilerin başkanları, İstanbul ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanları Ekrem İmamoğlu ve Fatma Şahin ile görevden alınan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk’ün yanı sıra gazeteciler, akademisyenler, sivil toplum örgütleri, iş dünyası ve işçi temsilcileriyle de bir araya geldi. Sánchez Amor, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni de ziyaret ederek parlamentodaki muhataplarıyla bir araya geldi ve Temmuz 2016’da düzenlenen darbe girişiminde hayatını kaybedenlerin anısına çelenk bıraktı.

Raportör, yaptığı görüşmelerde temel olarak Türkiye’nin AB entegrasyonu, Gümrük Birliği’nin modernizasyonu ve vize serbestisi konuları da dâhil olmak üzere AB-Türkiye ilişkilerinde mevcut durum, Türk iç ve dış politikasındaki son gelişmeler, yargı reformu, ifade ve basın özgürlüğü, başta Selahattin Demirtaş olmak üzere, gözaltındaki önde gelen muhalif liderler ve Osman Kavala gibi önemli sivil toplum temsilcilerinin durumu, mültecilerin durumu ve AB-Türkiye ilişkilerinde belediyelerin rolü gibi konulara odaklandı.


Basınla ilgili sorularınız için:
Miray Akdağ, AB Türkiye Delegasyonu Basın Müşaviri  
Miray.AKDAG@eeas.europa.eu
M +90 532 624 93 56  / T +90 312 459 88 77