fbpx “YENİ AVRUPA BAUHAUS” HAREKETİ TÜRKİYE'DE BAŞLADI | AB Türkiye
Meyer-Landrut

“YENİ AVRUPA BAUHAUS” HAREKETİ TÜRKİYE'DE BAŞLADI

05.07.2021 Pt - 19:18

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Jurgen Schulz ve Ankara Buyuksehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 5 Temmuz 2021 tarihinde, Ankara'daki Alman Büyükelçiliği'nde düzenlenen “Yeniliğin Genç Ruhu” kapanış etkinliği ve sergisine katıldı.

Yeniligin Genc Ruhu, AB Bilgi Merkezleri Ağı ve Ankara AKS tarafından düzenlenen ve Türkiye'de Yeni Avrupa Bauhaus konsepti hakkında bir tartışma başlatmayı amaçlayan bir etkinliktir. Bauhaus'un dünü, bugünü ve geleceğini tartışmak üzere 28 Haziran – 5 Temmuz tarihleri ​​arasında 400'den fazla genç mimar hibrid seminer ve atölye çalışmalarına katıldılar. Konuşmacılar arasında Avrupa ve Türkiye'nin önde gelen mimarları da vardı. Mimarlar Ulf Meyer, Ali Artun, Merve Titiz Akman, Claire Kimball Johnson, And Akman ve Cem Dedekarginoğlu ile akademisyenler Bülent Batuman, Esin Boyacıoğlu, Zeynep Yasa Yaman ve Lale Özgenel sürdürülebilir bir gelecek inşa etme konusunda ilham verici konuşmalarla oturumlara katıldılar.

Bu vesileyle Büyükelçi Meyer-Landrut şunları söyledi: “Sürdürülebilirlik” ve “iklim kriziyle mücadele” konusunda başlatılan her bir girişimin Avrupa'nın ötesine yayılması gerektiğine inanıyorum. İklim değişikliğini azaltmanın ve iklim değişikliğine uyum sağlamanın çok önemli bir parçası olan sürdürülebilir binalar konusundaki bu girisimin dünyanın her yerinde teşvik edilmesi gerekiyor. Bu nedenle Türkiye'de genç, motivasyonu yukses ve vizyon sahibi insanların bu tutkuyu paylaştığını ve bu konu etrafında bir sohbet başlattığını görmek beni mutlu ediyor. Ankara AKS'in genç temsilcileri, bu ilham verici girişimi Yeni Avrupa Bauhaus çevresinde başlattı ve onların çabalarını desteklemekten memnuniyet duyuyorum” dedi.

 

Yeni Avrupa Bauhaus nedir?

 

Avrupa Komisyonu tarafından 2050 yılına kadar iklim-nötr olma hedefine ulaşma çabalarının bir parçası olarak konut, mimari, ulaşım, kentsel ve kırsal alanlarda sürdürülebilir bir yeşil dönüşüm için Ocak 2021'de başlatılan bir projedir. Sürdürülebilir bir gelecek hayal etmek ve inşa etmek için ortak bir çaba gerekiyor. Yaşadığımız yerlerin güzel, sürdürülebilir ve kapsayıcı yerlere dönüşümünü destekleyebilecek bir topluluk, bir hareket yaratmayı amaçlıyor. “Binalarımızı nasıl daha iyi ve geleceğe uygun hale getiririz?” sorusuna AB'nin cevabıdır. Daha fazla bilgi için: https://europa.eu/new-european-bauhaus/index_en

 

 

Etkinlikle ilgili daha fazla bilgi icin:

Selda Duzenli M +90 532 775 18 29, Tel: +90 312 459 87 33

selda.duzenli@eeas.europa.eu

 

Basin ile ilgili sorular icin:

Miray Akdağ  M +90 532 624 93 56, Tel: +90 312 4598877

miray.akdag@eeas.europa.eu