Statement by the High Representative/Vice-President Federica Mogherini and Commissioner for Humanitarian Aid and Crisis Management Christos Stylianides on the World Humanitarian Day 2017

Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı Federica Mogherini ile Komisyon'un İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Christos Stylianides Tarafından Dünya İnsani Yardım Günü Münasebetiyle Yapılan Açıklama – 2017

18.08.2017 Cu - 15:39

Avrupa Komisyonu-Açıklama
Brüksel, 18 Ağustos 2017

 

İnsani yardım çalışanlarının güvenliğinin sağlanması, Avrupa Birliği (AB) için son derece önemli bir önceliktir. AB her yıl, başkalarının yaşamlarını kurtarmak için her gün kendi hayatını tehlikeye atan insani yardım çalışanlarını onurlandıran küresel kampanyaya katılarak, Dünya İnsani Yardım Günü'nü anmaktadır. Dünya İnsani Yardım Günü, 2003 yılında Birleşmiş Milletlerin Bağdat'taki (Irak) merkezinde 22 insani yardım çalışanının hayatını kaybettiği bombalı saldırının yıldönümüdür.

Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı Federica Mogherini ile Komisyon Üyesi Christos Stylianides Dünya İnsani Yardım Günü münasebetiyle şu açıklamayı yaptı:

"Dünya çapında masum insanlara yönelik sayısız saldırı ve şiddet olayının giderek arttığı bir ortamda yaşıyoruz. Bu durum asla kabullendiğimiz yeni olağan durum haline gelmemelidir.

Başkalarını kurtarmak için hayatlarını tehlikeye atan insani yardım çalışanları çoğu zaman hedef haline gelmektedir. Buna geçen hafta Orta Afrika Cumhuriyeti'nde ya da sayısız defa Suriye'de tanık olduk.

Dünya İnsani Yardım Günü öncesinde, dünya çapında savaş ve doğal afet mağdurlarına yardım götürürken hayatlarını tehlikeye atan herkesi saygıyla anıyoruz. Başkalarının yararı için özveriyle çalışmaya devam eden tüm kadın ve erkeklerin cesaretini takdir ediyoruz.

Savaş kurallarının göz ardı edildiği veya çiğnendiği uzun süreli çatışmalarda hiç de kolay olmayan yardım faaliyetleri, her zaman hayati öneme sahiptir.  İnsani yardım çalışanları, en muhtaç durumdaki kişilere yardım edebilmek için özgür bir şekilde çalışabilmelidir.

Ne yazık ki son yirmi yıl içerisinde 4000'den fazla insani yardım çalışanı saldırılara maruz kalmış, bunların üçte biri yaşamlarını yitirmiştir. Bu manasız saldırılar Uluslararası Savaş Hukuku'nun ciddi ihlalini teşkil etmektedir. 

Bu saldırıların bizi muhtaç durumdakilere yardım etme kararlılığımızdan alıkoymasına müsaade etmeyeceğiz.

İnsani yardımlar alanında dünya lideri olan AB, Uluslararası Savaş Hukuku ve insani yardım ilkelerine küresel anlamda saygı gösterilmesi ve uygun hareket edilmesini destekleme konusunda kararlıdır". 

Ön bilgi

2016 yılında AB dünya genelinde 80'i aşkın ülkedeki 120 milyondan fazla insana yardım etmek üzere 2.1 milyar Avro'yu seferber etmiştir. Bu, Suriye, Yemen, Güney Sudan ya da Çad Gölü bölgelerindeki büyük çaplı krizlerden etkilenen insanlardan El Niño kasırgası, Fiji'deki tropik hortum, Papua yeni Gine'deki kuraklık ya da Ekvator'daki deprem gibi doğal afetlerin mağdurlarına kadar, en muhtaç durumdakilere yardım etmek üzere AB'nin bugüne kadar seferber ettiği en büyük insani yardım bütçesidir.    

AB, diyalog, açıklamalar ve girişimler gibi savunuculuk ve siyasi tedbirlerin yanı sıra insani yardımların ulaşmasını sağlayan fon desteği aracılığıyla Uluslararası Savaş Hukukuna (USH) küresel anlamda saygı duyulması ve uyulmasına katkıda bulunmaktadır. AB, geniş bir paydaş yelpazesinde USH'nin yaygınlaştırılması, aynı zamanda UHS savunuculuğu yürüten insani yardım çalışanlarının kapasitelerinin arttırılmasına dönük faaliyetleri finanse etmekte ve kamuoyun nezdinde UHS alanında farkındalık yaratmak üzere geniş ölçekli bilgilendirme kampanyalarını hayata geçirmektedir.