fbpx Hububat Borsası ve Lisanslı Depo Kurulması Projesi | AB Türkiye

Hububat Borsası ve Lisanslı Depo Kurulması Projesi

Hububat Borsası ve Lisanslı Depo Kurulması Projesi

Proje kapsamında, içinde ürünlere yönelik test ve analizler yürütülecek laboratuvarlar barındıran, modern teknolojilerle donatılmış 90 bin ton kapasiteli lisanslı bir hububat deposu kurulmuştur. Hububat borsası ve depo sayesinde, Şanlıurfa ilinde ve çevresindeki bölgede bulgur, un ve mercimek işleyen KOBİ'ler, istedikleri hammaddeyi düzenli, güvenli ve kalite kontrolünden geçmiş bir şekilde yıl boyunca tedarik edebilmektedir. Lisanslı depolarda 200'den fazla tarımsal işletme ve KOBİ'ye yönelik seminerler ve eğitimler düzenlenmektedir.

Üreticiler mahsullerini, ürünlerin sağlıklı, sigortalı ve güvenli bir şekilde saklanacağı lisanslı depoya teslim ettiklerinde, kendilerine uluslararası geçerli bir ürün sertifikası verilir. İşletmeler bu sertifikaları bankalardan temin edecekleri kredi ve finansman için teminat olarak kullanabilirler. Bu ürünler yatırım aracı olarak da kullanılabilir.

Hububat borsası sayesinde, üreticiler artık ürünlerini borsa yoluyla pazarlayabilir ve ürünün kalitesine göre çok daha kolay bir şekilde satabilirler. Tarım temelli ticari veya endüstriyel sektörlerde faaliyet gösteren işletmeler, tercih ettikleri tür ve kalitedeki ürünü, masraflı bir kalem olan depo inşaatına yatırım yapmaları gerekmeden, arzu ettikleri miktarda ve güvenle temin edebilmektedirler.

Proje, yüksek kaliteli üretimi mümkün kılarak ve depolama aşamasındaki kayıpları azaltarak üreticilerin gelirlerini ve dolayısıyla ulusal ekonomiye katkılarını artırmaktadır.

 

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin önemli bir şehri olan Şanlıurfa, tarihi ve kültürel varlıklarının yanı sıra tarımsal faaliyetleriyle de dikkat çekmektedir. Özellikle durum buğdayı, bulgur ve mercimek üretiminde, Türkiye'nin önde gelen hububat üreticilerinden biridir. Bununla birlikte, Şanlıurfa'daki üreticiler, rekabetçi pazarlarda başarılı olmaları için gerekli standartlara uymayan geleneksel ve yetersiz saklama yöntemleri kullanmak zorunda olduklarından diğer illerle rekabet etmelerinin zor olduğunu düşünmektedir.