fbpx Mobilya ve Oto Tamiri Sektöründe Ortak Kullanım Tesisinin ve Küçük İşletmelerin Kurulması | AB Türkiye

Mobilya ve Oto Tamiri Sektöründe Ortak Kullanım Tesisinin ve Küçük İşletmelerin Kurulması

Amasya Küçük Sanayi Sitesinde, çeşitli sektörlerden tüm KOBİ'lere açık ortak bir kullanım tesisi kurulmuştur. Tesiste, son teknolojili otomotiv sorun giderme ve bakım/onarım cihazlarının yanı sıra tasarımdan üretime kadarki süreçte her türlü ahşap işi için atölyeler bulunmaktadır. Tesis ayrıca bir eğitim merkezi olarak hizmet verecektir.

Hammadde temini ve ürünlerin pazarlanması hususunda ortak çalışmayı teşvik eden tesis, bu alanlarda KOBİ'lere danışmanlık ve eğitim de vermektedir. Üreticiler, temel mobilya tasarımlarını servis ünitesinde bilgisayar destekli çizimlere dönüştürebilmektedir. Böylece el çizimleri bilgisayar ortamına aktarılarak kalite standartları korunmaktadır. Ayrıca, farklı renk seçenekleri ve tasarımları ile çeşitlilik yüzde 25-30 oranında artmıştır.

Ortak kullanım tesisi, tüm işletmelere eşit yaklaşım ilkesiyle faaliyet göstermekte ve herkes için ortak bir fiyat politikası uygulamaktadır. Haksız rekabetten kaçınılmakta ve kullanıcı rotasyon sistemi sayesinde tüm işletmelerin tesisi kullanması için eşit fırsat sağlanmaktadır.

Tesisin, üretim yöntemlerinin iyileştirilmesi, tasarım çeşitliliği, markalaşma, gelişmiş ürün standartları ve kalitenin yanı sıra istihdam artışı gibi çeşitli yönlerden Amasya'da mobilya sektörüne katkı sağlaması bekleniyor.
 

 

Amasya'da yaklaşık 400 işletme ahşap, ahşap ürünleri, mobilya ve otomotiv sektörlerinde faaliyet göstermektedir. Bu sektörler, doğru teknolojiyi kullanarak kendilerini sürekli dönüştüren, geliştiren ve uyarlayan lider sektörlerdir. Otomotiv, ahşap ve ahşap ürünleri ile mobilya sektörlerinde ürün ve hizmet sağlayan KOBİ'lerin önceliği, yeni teknolojilere ulaşmak ve üretimi acil bir şekilde hızlandırmaktır.