fbpx Şanlıurfa Pamuk Borsası ve Lisanslı Depo Projesi | AB Türkiye

Şanlıurfa Pamuk Borsası ve Lisanslı Depo Projesi

Pamuk, yıl boyunca talep gören bir ürün olmasına rağmen, uygun saklama koşulları olmadığından pamuk satışları genellikle, çok kısa süren hasat dönemlerinde yapılmaktadır. Bu nedenle, katma değer olasılığı azalır, maliyetler artar ve ürün kalitesi tehlikeye girer.

Bölgedeki pamuk üreticilerinin ortak kullanımı için 25 bin ton elyaf pamuk kapasitesine sahip Türkiye’nin en büyük lisanslı pamuk deposu inşa edilmiştir. Çiftçiler artık pamuklarını güvenli, sağlıklı ve sigortalı bir şekilde saklayabilmektedirler. Ayrıca kendilerine verilen pamuk ürün belgeleri sayesinde kredi kullanabilmektedir. Pamuk satışları artık tüm yılı kapsayacak şekilde yayıldığından, üreticiler ürünlerini en iyi fiyatlarla pazarlayabilmektedir. Ürünlerinin standartları, modern laboratuvarlar tarafından belirlendiği ve sertifikalandırıldığı için alıcılar arasındaki rekabetten de faydalanabilmektedirler.

 

Pamuk işleyen KOBİ’ler de, sağlıklı saklama koşulları sayesinde, elektronik ortamda çok kısa sürede istenen miktarda ve belirli tipte pamuk elyafını güvenli bir şekilde temin edebilmektedir.

Bu ortak kullanım tesisinde ayrıca analiz ve değerlendirme laboratuvarları, çiftçi eğitim merkezleri ile ürün borsası ve açık artırma salonları yer alır.
 

Pamuk deposu ve borsası, pamuk ticaretinin kayıt altına alınmasını, yüksek kalitede üretimin teşvik edilmesini, depodaki kayıpların en aza indirilmesini ve ulusal ekonomiye katkısının artırılmasını sağlar.
 

Ekolojik yapısı pamuk üretimine uygun olan Türkiye, Çin, ABD, Hindistan, Pakistan ve Özbekistan’la birlikte dünyadaki toplam pamuk üretiminin yaklaşık yüzde 75’ini sağlamaktadır. Türkiye’nin pamuk üretiminin neredeyse yarısı Şanlıurfa’da yapılıyor. Büyük miktardaki bu pamuk üretimi, bölgede yaşayan GAP çiftçileri ve pamuk ham maddesini işleyen KOBİ’ler için en önemli gelir kaynağını oluşturmaktadır.