fbpx Schengen Bölgesi | AB Türkiye

Schengen Bölgesi

Kişilerin serbest dolaşım bölgesi olarak AB

Beş AB üyesi ülkenin 1985 yılında imzaladıkları Schengen Anlaşması'yla iç sınırlarda kontrollerin kaldırılması yönünde ilk adım atıldı. Sonraki yıllarda AB ülkelerinin çoğunluğu ve bazı AB üyesi olmayan ülkeler bu işbirliğine katılarak birlikte Schengen Bölgesi'ni oluşturdular.

Bu, Schengen işbirliğine katılan ülkelerin birbirleriyle paylaştıkları sınırlarda artık sınır kontrolü uygulamamaları anlamına gelmektedir. Bu sayede insanlar pasaport kontrolünden geçmeden bir Schengen ülkesinden diğerine serbestçe seyahat edebilmektedir.

İç sınırların kaldırılması, Schengen ülkelerinin bölgede üst düzey güvenliğin sağlanabilmesi için işbirliğine gitmelerini gerektirmektedir. Bu işbirliğine ortak dış sınırların düzenlenmesi ve AB dışında, Schengen'e dahil olmayan komşularla işbirliği kurulması konularında ortak sorumluluk duygusuyla hareket edilmesi de dahildir. Schengen işbirliği dış sınırların kontrolünde ortak kriterler, Schengen Bölgesi'ne girişte ortak kurallar ve katılan ülkeler arasında ileri polis işbirliği getirmektedir.

26 Schengen ülkesi 27 AB ülkesinin 22'si ve dört AB üyesi olmayan ülkeden oluşmaktadır.

Schengen bölgesi ülkeleri:

Almanya Avusturya
Belçika Çek Cumh.
Danimarka Estonya
Finlandiya Fransa
Hollanda İspanya
İsveç İsviçre
İtalya İzlanda
Letonya Liechtenstein
Litvanya Lüksemburg
Macaristan Malta
Norveç Polonya
Portekiz Slovakya
Slovenya Yunanistan

Vatandaş ve turistlerin güvenliği

AB ülkeleri makamları, AB sınırlarındaki vatandaş ve turistlerin güvenliğini sağlamak amacıyla sınır yönetimi konusunda işbirliğine gitmek durumundadırlar. Bu işbirliğinin merkezinde bir dizi bilgi paylaşımı mekanizması bulunmaktadır.

  • The Vize Bilgi Sistemi (VIS) ile Schengen ülkeleri özellikle kısa süreli vize başvuruları ile ilgili veriler olmak üzere vize verilerini paylaşabilmektedir.
  • The Schengen Bilgi Sistemi (SIS) ile Schengen ülkeleri suç işlediğinden şüphe edilenler, AB'ye girme veya kalma hakkı olmayan kişiler, kayıp kişiler ve çalıntı veya kayıp mallar hakkında verileri paylaşabilmektedir.

 

Komisyon Üye Ülkelere, üçüncü ülke vatandaşlarının, Kovid bağlantılı önlemler sebebiyle bir Üye Ülkede geçirdiği süreyi, AB'de yasa dışı olarak geçirilen süre olarak saymaması tavsiyesinde bulunmaktadır. 

Daha fazlası için (EN)

Shengen Bölgesi Ülkeleri