fbpx Siber suçlarla mücadele | AB Türkiye
Hands on a keyboard in the dark

Siber suçlarla mücadele

Arka plan

Siber suçların yarattığı tehditler, bilgisayar verilerinin ve sistemlerinin mahremiyetine, bütünlüğüne ve mevcudiyetine, kötü amaçlı yazılımlar, botnetler ve DoS saldırıları ile yapılan saldırılardan, yemleme ve diğer kimlik hırsızlığı yöntemlerine uzanan geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır.  

Ayrıca, bilgisayar tabanlı hırsızlık ve sahtekarlıklar, çocuk pornosu, nefret söylemleri ve telif haklarının ve benzer hakların ihlalleri de siber suçlar kapsamındadır. Her ne kadar, Türkiye bu sorunla başa çıkmak için önemli önlemler almış olsa da, ülkenin siber savaşa karşı mücadelede uluslararası bir aktör olabilmesi için hala alınması gereken önlemler bulunmaktadır.

Projenin amaçları ve temel faaliyetleri

Proje, kolluk kuvvetlerinin ve ceza yargılaması sisteminin, siber suç vakalarına müdahalesini iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, proje, siber suçlarla mücadelede, bilgi, uzmanlık ve en iyi uygulamaların değişimi konularında ulusal-uluslararası, kamusal-özel sektör kurumları arasında iş birliğini geliştirmeyi de hedeflemektedir.

Projede, başta Türk Polis Teşkilatı ve Jandarma Genel Komutanlığı olmak üzere, Adalet Bakanlığı ve Telekomünikasyon Başkanlığı da yer almaktadır.

İlk aşama, Türk Hukukunu, siber suçlarla ilgili AB kuralları ve Avrupa Konseyi sözleşmeleriyle uyumlu hale getirmek için gerekli değişikliklerin hazırlanıp meclise sunulmasını içermektedir. 

AB ülkelerine yapılan inceleme gezilerinin ardından, siber suçların araştırılması ve elektronik deliller ile ilgili eğitim modülleri geliştirilmiş; savcılara, hakimlere ve kolluk görevlilerine sunulmuştur.   

Uluslararası siber suç vakalarında anında yardımlaşma sağlanması için irtibat personelleri belirlenmiş ve 7/24 hazır olacakları şekilde eğitim verilmiştir.

Siber suçlarla ilgili sözleşmelerle uyumlu olarak, kolluk kuvvetlerinden internet servis sağlayıcılarına kadar kapsamlı, talep prosedürlerine ilişkin kılavuzlar oluşturulmuştur.