fbpx Sivil Düşün | AB Türkiye
sivil dusun logo

Sivil Düşün

Sivil Düşün, Türkiye’deki sivil toplumun ve aktivistlerin ihtiyaçlarını doğrudan ve hızlı bir şekilde karşılayan bir teknik destek programıdır. Sivil toplum örgütlerinin, ağların ve aktivistlerin AB programlarına yenilikçi, esnek ve kapsayıcı bir şekilde katılımını sağlamak için pratik yöntemler sunmaktadır. Bu program, aktif vatandaşlık için ortamın iyileştirilmesini ve örgütlü bireylerin kapasitelerinin güçlendirilmesini amaçlamaktadır.

Sivil Düşün, AB Türkiye Delegasyonu tarafından 2012 yılında, IPA II Sivil Toplum Aracı Türkiye Programı kapsamında başlatılmıştır. Türkiye’de başarılı bir şekilde hizmet vermesi sebebiyle Haziran 2018’de Sivil Düşün programının üçüncü aşaması (Sivil Düşün-III) başlatılmıştır. Aktivistlerin, derneklerin, vakıfların, ağların, platformların, sendikaların ve şehir konseylerinin Sivil Düşün desteğinden yararlanmaya yönelik başvuruları kabul edilmektedir.

Sivil Düşün’ün başlatılmasından bu yana, alınan 3.000’ün üzerinde başvuru arasından 794 çalışma uygulanmak üzere seçilmiştir.

Sivil Düşün, Nisan 2014’ten bu yana, Sivil Toplum Forumları, danışma ve bilgilendirme toplantıları ile eğitimler aracılığıyla Türkiye genelinde sivil toplum örgütleri, ağlar, platformlar, vakıflar, sendikalar ve sivil girişimlerden temsilciler ve aktivistleri bir araya getirmeye devam etmektedir.