fbpx TOHUM Belgeseli - İnsanoğlunun ektiği ilk tohumun Anadolu’dan başlayıp Avrupa’ya uzanan yolculuğunun öyküsü | AB Türkiye
Tohum belgeseli kapak

TOHUM Belgeseli - İnsanoğlunun ektiği ilk tohumun Anadolu’dan başlayıp Avrupa’ya uzanan yolculuğunun öyküsü

TOHUM BELGESELİ İZLEYİCİYLE BULUŞMAYA HAZIRLANIYOR

“İnsanoğlu ilk buğdayı neden öğüttü?”, “İnsanoğlu yerleşik hayata neden ve nasıl geçti?”,  “Buğday, arpa gibi  tohumlar Anadolu’dan Avrupa’ya giderken hangi rotaları izledi?”… Bu ve benzeri sorulara cevaplar Avrupa Birliği Delegasyonu tarafından yaptırılan 3 bölümlük “Tohum” belgeselinde…

2018 Kültürel Miras Yılı çalışmaları çerçevesinde yaptırılan “Tohum” belgeselinin ilk bölümü İstanbul’da Venedik Sarayı’nda yapılan özel galada izleyiciyle buluştu. Belgesel ilk kez Anadolu’da evcilleştirilip yetiştirilen buğday ve diğer tohumların Avrupa’ya uzanan yolculuğunu, arkeologların, arkeobotanik, etnobotanik uzmanların görüşleriyle anlatıyor.  

Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye arasında uzun yıllardır süren arkeoloji alanındaki işbirliğinin ve sahip olunan ortak kültürel mirasın dile getirlidği belgesel için Anadolu’da 20’den fazla kazı alanı ve müzede çekim yapıldı, Yunanistan, Bulgaristan ve italya’da çok sayıda kazı alanına gidildi, buralarda çalışan Avrupalı ve Türk bilim insanlarıyla söyleşiler çekildi.

Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, Dr Burhan Ulaş ve Nezih Başgelen’in danışmanlığında Ümit Sezgin ve Vincent Bouvard’ın koordinatörlüğünde hazırlanan 3 bölümlük belgeselin yapım ve yönetmenliğini Sevinç Baloğlu üstlendi.