fbpx Türkiye’nin Önemli Bir Ekonomik Ortağı Olarak AB | AB Türkiye
Haydarpasa port

Türkiye’nin Önemli Bir Ekonomik Ortağı Olarak AB

Avrupa Birliği, dünya üzerindeki en büyük bütünleşmiş ekonomi ve ticaret bloku olup hem Birliğe gelen hem de Birlikten dışarıya yapılan uluslararası yatırımlarda birinci sırada yer almaktadır. AB’nin 28 Üye Ülkesi, dünya ithalat ve ihracatının %16’sını gerçekleştirmektedir (2014). Dolayısıyla AB, dünya ekonomisinin ana sütunu olarak konumunu korumakta olup aynı zamanda da dünya üzerindeki en açık ekonomilerden biridir. Ayrıca AB, ticaret anlaşmaları yapmak ve uygulamak amacıyla tüm kapasitesini de kullanmıştır. Günümüzde Avrupa Birliği, dünya genelinde birçok farklı ortakla derin ve kapsamlı serbest ticaret anlaşmaları yapmak gibi iddialı bir gündem benimsemiştir.

AB’nin dünya ticaretindeki yeri: http://ec.europa.eu/trade/policy/eu-position-in-world-trade/

Komisyonun Pazara Giriş Veri Tabanı, AB’den ihracat yapan şirketlere, üçüncü ülke pazarlarına yapılacak ithalatın koşullarına dair bilgi vermektedir. Tarifeler, usül ve formaliteler, istatistikler, ticaret engelleri, sağlık ve bitki sağlığı hususları, menşei kuralları ve KOBİ’lere yönelik hizmetler ile ilgili bilgiler de buna dahildir.

Pazara Giriş Veri Tabanı: http://madb.europa.eu/madb/

Avrupa Komisyonunun İhracat Yardım Masası değerli bir çevrimiçi portalı olup ticari ortak olarak kabul edilen ülkelerden yapılan ithalat işlemleri ile ilgili AB tarifelerine, koşullarına, tercihli anlaşmalara,  kota ve istatistiklere ilişkin kapsamlı bilgiler vermektedir.

Yardım Masası: http://trade.ec.europa.eu/tradehelp/

Görsel

tigristiara / Shutterstock.com