Gündemde Ne Var?

 • EU Green Deal

  AB Yeşil Düzen

  11.12.2019 - 16:08
  Biz insanlar, bu gezegende güvenli ve güzel bir hayat sürmeye devam etmek istiyor muyuz? Tüm dünya insanlığın varoluşsal bir tehditle karşı karşıya olduğunu görmeye başladı. Amerika'dan Avustralya'ya kadar orman yangınları yaşanıyor. Afrika ve Asya'da çöl alanlar artmaya başladı. Yükselen deniz seviyeleri Pasifik adalarını olduğu kadar Avrupa kentlerimizi de tehdit ediyor. İnsanlık daha önce de böyle olayları yaşadı ama hiç biri bu hızda değildi.        
  devamı
 • Launch of Support for implementation and reporting on the Human Rights Action Plan

  İnsan Hakları Eylem Planının Uygulanmasına ve Raporlanmasına Destek

  10.12.2019 - 15:15
  Türkiye'de "İnsan Hakları Eylem Planının" daha iyi uygulanması ve izlenmesine yönelik 1.2 milyon Avroluk girişimin resmi açılışı  9 Aralık'ta İstanbul'da gerçekleştirilmiştir. Törene Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Burić Pejčinović ve AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger katılmışlardır. 18 aylık proje Avrupa Konseyi tarafından uygulanacaktır.
  devamı
 • Şehir Eşleştirme Zirvesi Avrupa Birliği ve Türkiye’den Kilit Paydaşlar ve Yerel Yönetimleri Biraraya Getirdi

  Şehir Eşleştirme Zirvesi Avrupa Birliği ve Türkiye’den Kilit Paydaşlar ve Yerel Yönetimleri Biraraya Getirdi

  10.12.2019 - 13:59
  “Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki Şehir Eşleştirme Programı” altında düzenlenen “Şehir Eşleştirme Zirvesi” 5 Aralık 2019 tarihinde Ankara’da düzenlendi. Zirvenin açılış konuşmalarını Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Elçi Müsteşar Eleftheria Pertzinidou ve Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyüklelçi Faruk Kaymakçı yaptı. Etkinlik Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı, Belediyeler Birliği, Vilayetler Birliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile hibe projeleri faydalanıcıları yerel yönetimler ve sivil toplum örgütlerine ev sahipliği yaptı.
  devamı
 • Declaration by the High Representative on behalf of the EU on Human Rights Day, 10 December 2019

  Yüksek Temsilci tarafından 10 Aralık 2019 İnsan Hakları Günü münasebetiyle AB adına yayımlanan Açıklama

  10.12.2019 - 11:34
  10/12/2019 Bu yıl Temel Haklar Şartı'nın 10uncu, BM Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin de 30uncu Yıldönümünü kutluyoruz. Ancak bu haklar dünya çapında halen sekteye uğratılmaktadır. Bilhassa çocuklar ve gençler insan hakları ihlallerinin başlıca mağdurları olmaya devam etmektedir. Onlar iltica etmeye zorlanmakta, asker olarak silah altına alınmakta, çocuk işçiliğine zorlanmakta ve iradeleri dışında ailelerinden koparılmaktadırlar.
  devamı
 • Statement by Vice-President Schinas and Commissioner Johansson Following Their Visit to Ankara, Turkey

  Başkan Yardımcısı Schinas ve Komisyon Üyesi Johansson’un Türkiye’nin Başkenti Ankara’ya Yaptıkları Ziyaret Sonrası Açıklamaları

  06.12.2019 - 18:36
  06/12/2019 AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas ve Komisyon Üyesi Ylva Johansson Türk yetkililerle bugün Ankara’da bir dizi verimli görüşme gerçekleştirdi. Schinas ve Johansson Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Faruk Kaymakçı ve TBMM Meclis Başkan Yardımcısı Levent Gök tarafından kabul edildi.
  devamı
 • Şehir Eşleştirme Zirvesi

  Şehir Eşleştirme Zirvesi

  05.12.2019 - 17:39
  05/12/2019 Avrupa Birliği Başkanlığı koordinasyonunda yürütülen, “Türkiye ve Avrupa Birliği Arasında Şehir Eşleştirme” projesinin değerlendirildiği Şehir Eşleştirme Zirvesi Ankara'da düzenlendi. Zirve Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Birol Ekici, AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Elçi Müsteşar Eleftheria Pertzinidou, Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Faruk Kaymakçı ve Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın “Kentleşme, Kardeş Şehirler ve Kent Diplomasisi” konuşmalarıyla başladı.
  devamı
 • High Representative/Vice-President Josep Borrell met with the Foreign Minister of Turkey Mevlüt Cavuşoğlu

  Yüksek Temsilci /Başkan Yardımcısı Josep Borrell Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü

  05.12.2019 - 17:21
  Bratislava, 05/12/2019 Dışişleri ve Güvenlik Politikasından sorumlu Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi/Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı, Josep Borrell, Bratislava'da düzenlenen 26. AGİT Bakanlar Konseyi toplantısı kapsamında bugün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya geldi. Yüksek Temsilci ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, AB-Türkiye ilişkilerindeki son gelişmeleri ele aldı ve başta Suriye, Libya, Doğu Akdeniz ve Irak olmak üzere bir dizi bölgesel meseleyle ilgili görüş alışverişinde bulundu.
  devamı
 • Statement by the Spokesperson on the situation in the Eastern Mediterranean

  Doğu Akdeniz’deki durumla ilgili olarak Birlik Sözcüsü tarafından yapılan açıklama

  04.12.2019 - 18:34
  Brüksel, 04/12/2019 Türkiye tarafından Ege Denizi de dahil Doğu Akdeniz’de atılan son adımlarla ilgili olarak Avrupa Birliği, Yunanistan ve Kıbrıs’la tam bir dayanışma içindedir. En son Haziran 2019’da olmak üzere, Avrupa Birliği Konseyi’nce ve Konsey kararlarında da defalarca vurgulandığı üzere, Türkiye’nin tüm AB üyesi devletlerin egemenliğine ve egemen haklarına saygı göstermesi gerekmektedir.
  devamı