Gündemde Ne Var?

 • A Turkish passport on a map

  Avrupa Seyahat Bilgileri ve Yetkilendirme Sistemi (ETIAS) konusundaki haberlere ilişkin olarak AB Türkiye Delegasyonu tarafından yapılan açıklama

  11.12.2019 - 19:14
  2022 sonu itibarıyla işlevsel hale gelecek olan ETIAS, vizeden muaf olan tüm üçüncü ülke vatandaşlarına uygulanacaktır. 2020’de Avrupa Birliği’ne kısa süreli kalış için giriş yapacak Türk vatandaşlarına yönelik kurallarda herhangi bir değişiklik söz konusu değildir. Kısa süreli kalış amacıyla Schengen bölgesine seyahat edecek Türk vatandaşlarının vize alması gerekmektedir. Diplomatik pasaport, hizmet pasaportu (resmi pasaport) ya da hususi pasaport ile seyahat eden kişiler ETIAS seyahat izni talep etme yükümlülüğünden muaf olacaktır.  
  devamı
 • EU Green Deal

  AB Yeşil Düzen

  11.12.2019 - 16:08
  Biz insanlar, bu gezegende güvenli ve güzel bir hayat sürmeye devam etmek istiyor muyuz? Tüm dünya insanlığın varoluşsal bir tehditle karşı karşıya olduğunu görmeye başladı. Amerika'dan Avustralya'ya kadar orman yangınları yaşanıyor. Afrika ve Asya'da çöl alanlar artmaya başladı. Yükselen deniz seviyeleri Pasifik adalarını olduğu kadar Avrupa kentlerimizi de tehdit ediyor. İnsanlık daha önce de böyle olayları yaşadı ama hiç biri bu hızda değildi.        
  devamı
 • Statement by the Spokesperson following European Court of Human Rights’ verdict on Mr Kavala, still detained in Turkey

  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin, halen tutuklu bulunan Sn. Kavala hakkındaki kararı sonrasında sözcü tarafından yapılan açıklama

  11.12.2019 - 16:04
  Brüksel, 11/12/2019 Türkiye'nin Kavala davasında, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi dün Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 5. ve 18. Maddelerinin ihlal edildiğine karar vermiştir. Mahkeme halen tutuklu bulunan iş adamı ve insan hakları savunucusu Sn. Kavala'nın, derhal serbest bırakılması çağrısında bulunmuştur. 
  devamı
 • Launch of Support for implementation and reporting on the Human Rights Action Plan

  İnsan Hakları Eylem Planının Uygulanmasına ve Raporlanmasına Destek

  10.12.2019 - 15:15
  Türkiye'de "İnsan Hakları Eylem Planının" daha iyi uygulanması ve izlenmesine yönelik 1.2 milyon Avroluk girişimin resmi açılışı  9 Aralık'ta İstanbul'da gerçekleştirilmiştir. Törene Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Burić Pejčinović ve AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger katılmışlardır. 18 aylık proje Avrupa Konseyi tarafından uygulanacaktır.
  devamı
 • Şehir Eşleştirme Zirvesi Avrupa Birliği ve Türkiye’den Kilit Paydaşlar ve Yerel Yönetimleri Biraraya Getirdi

  Şehir Eşleştirme Zirvesi Avrupa Birliği ve Türkiye’den Kilit Paydaşlar ve Yerel Yönetimleri Biraraya Getirdi

  10.12.2019 - 13:59
  “Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki Şehir Eşleştirme Programı” altında düzenlenen “Şehir Eşleştirme Zirvesi” 5 Aralık 2019 tarihinde Ankara’da düzenlendi. Zirvenin açılış konuşmalarını Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Elçi Müsteşar Eleftheria Pertzinidou ve Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyüklelçi Faruk Kaymakçı yaptı. Etkinlik Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı, Belediyeler Birliği, Vilayetler Birliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile hibe projeleri faydalanıcıları yerel yönetimler ve sivil toplum örgütlerine ev sahipliği yaptı.
  devamı
 • Declaration by the High Representative on behalf of the EU on Human Rights Day, 10 December 2019

  Yüksek Temsilci tarafından 10 Aralık 2019 İnsan Hakları Günü münasebetiyle AB adına yayımlanan Açıklama

  10.12.2019 - 11:34
  10/12/2019 Bu yıl Temel Haklar Şartı'nın 10uncu, BM Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin de 30uncu Yıldönümünü kutluyoruz. Ancak bu haklar dünya çapında halen sekteye uğratılmaktadır. Bilhassa çocuklar ve gençler insan hakları ihlallerinin başlıca mağdurları olmaya devam etmektedir. Onlar iltica etmeye zorlanmakta, asker olarak silah altına alınmakta, çocuk işçiliğine zorlanmakta ve iradeleri dışında ailelerinden koparılmaktadırlar.
  devamı
 • Josep Borrell Fontelles

  Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı Josep Borrell'in Uluslararası Soykırım Kurbanlarını Anma ve Soykırım Suçunu Engelleme Günü vesilesiyle yaptığı Açıklama 

  08.12.2019 - 17:52
  Brüksel, 08/12/2019 Avrupa Birliği 9 Aralık günü, dünya genelinde ve tarihte yaşanmış soykırımların kurbanlarını anıyor.   Geçmişte yaşanan zulümleri unutmamalıyız. İnsanlığa karşı işlenmiş suçların kurbanlarına bunu borçluyuz. Bunu aynı zamanda kendimize de borçluyuz zira ancak geçmişin karanlık günlerini tanıyarak daha iyi bir gelecek inşa edebiliriz. Bu insanlığa karşı ahlaki bir sorumluluktur.   
  devamı
 • Statement by Vice-President Schinas and Commissioner Johansson Following Their Visit to Ankara, Turkey

  Başkan Yardımcısı Schinas ve Komisyon Üyesi Johansson’un Türkiye’nin Başkenti Ankara’ya Yaptıkları Ziyaret Sonrası Açıklamaları

  06.12.2019 - 18:36
  06/12/2019 AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas ve Komisyon Üyesi Ylva Johansson Türk yetkililerle bugün Ankara’da bir dizi verimli görüşme gerçekleştirdi. Schinas ve Johansson Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Faruk Kaymakçı ve TBMM Meclis Başkan Yardımcısı Levent Gök tarafından kabul edildi.
  devamı
 • Şehir Eşleştirme Zirvesi

  Şehir Eşleştirme Zirvesi

  05.12.2019 - 17:39
  05/12/2019 Avrupa Birliği Başkanlığı koordinasyonunda yürütülen, “Türkiye ve Avrupa Birliği Arasında Şehir Eşleştirme” projesinin değerlendirildiği Şehir Eşleştirme Zirvesi Ankara'da düzenlendi. Zirve Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Birol Ekici, AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Elçi Müsteşar Eleftheria Pertzinidou, Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Faruk Kaymakçı ve Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın “Kentleşme, Kardeş Şehirler ve Kent Diplomasisi” konuşmalarıyla başladı.
  devamı