Gündemde Ne Var?

 • Statement by Commissioner for Crisis Management Janez Lenarčič on the deadly earthquake in Turkey

  Kriz Yönetiminden sorumlu Komisyon Üyesi Janez Lenarčič’in Türkiye’de meydana gelen, can kayıplarına neden olan depreme dair açıklaması

  25.01.2020 - 16:40
  25 Ocak 2020, Brüksel Dün gece Türkiye’de can kayıplarına neden olan bir depremin meydana geldiğini derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Avrupa Birliği olayda yakınlarını kaybeden herkese başsağlığı diler ve Türkiye halkı ve resmi makamlarıyla dayanışma içerisinde olduğunu ifade eder. 24/7 Acil Müdahale Koordinasyon Merkezimiz derhal temasa geçtiği Türkiye’nin Sivil Koruma yetkilileriyle erken saatlerden bu yana temas halindedir.
  devamı
 • New EP Turkey rapporteur: New narrative for EU-TR relations needed

  Yeni AP Türkiye Raportörü: AB-TR ilişkilerinde yeni bir söyleme ihtiyaç var

  24.01.2020 - 14:15
  24/01/2020 Bu hafta Türkiye’ye yaptığı ilk resmi ziyareti tamamlarken, Avrupa Parlamentosu’nun yeni Türkiye raportörü Nacho Sánchez Amor şunları söyledi: “Türkiye’nin AB katılım sürecini rayında tutmalıyız. AB-Türkiye ilişkilerinde şu anda var olan zorluklara rağmen Türkiye bir aday ülkedir ve aday ülke statüsü devam etmelidir.”
  devamı
 • toplu foto

  Suriyeliler ve Ev Sahibi Topluluklar İçin Tarım Sektöründe Daha İyi İş İmkânları Projesi

  23.01.2020 - 15:06
  Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı (FRIT) kapsamında yürütülen 10 milyon Avroluk projeyle, hem mültecilere hem de ev sahibi toplumun üyelerine aynı şekilde verilen destekle bu bireylerin hem işgücü piyasasına katılımları hem de tarım alanında iş kurma imkânları arttırılıyor. Proje yüksek bir mülteci katılımıyla on kentte yürütülüyor. Projeyle ilgili olarak düzenlenen törene AB Delegasyonu Mülteciler için Mali Yardım Programı - Program Yöneticisi Feyhan Canbay; FAO Temsilci Yardımcısı Dr.
  devamı
 • Borrell

  Dışişleri Konseyi, 20 Ocak 2020

  20.01.2020 - 23:18
  20/01/2020 Başlıca sonuçlar Güncel gelişmeler Dışişleri Konseyi, 19 Ocak tarihinde Libya konusunda gerçekleştirilen Berlin konferansının sonuçları konusunda bilgilendirilmiştir. Konsey AB'nin, siyasi çözüm yolunda, özellikle de mutabık kalınan ateşkesin ve BM silah ambargosunun uygulanmasına yardımcı olmak için, nasıl daha etkili bir şekilde sürece dâhil olabileceğini görüşmüştür.
  devamı
 • Joseph Borrell

  Yüksek Temsilci /Başkan Yardımcısı Josep Borrell'in Dışişleri Konseyi'ne varışında yaptığı açıklama

  20.01.2020 - 15:32
  Brüksel, 20/01/2020   S. Libya konulu Berlin Konferansı sonuçlarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Dün güzel bir gündü, güzel bir ivme yarattık. Her iki taraf da askeri görüşmeler için beş temsilcinin ismini belirleme konusunda mutabık kaldı. Çözümü hızlandırmak için bu ivmeyi iyi değerlendirmemiz gerekmektedir. Almanya'yı bu girişimden dolayı tebrik etmemiz gerekir.   
  devamı
 • Von derleyen and borrell

  Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı Josep Borrell Fontelles'in Ortak Açıklaması

  19.01.2020 - 14:20
  19/01/2020 Libya konulu Berlin Konferansı, Libya krizinin bu en kritik noktasında, en etkili bölgesel ve uluslararası ortakları bir araya getirmiştir.     Katılımcı ülke ve kuruluşlar tarafından 55 madde üzerinde mutabık kalınmıştır. Katılımcılar ateşkesi tehlikeye atacak her türlü tedbir ve ilave askeri destekten kaçınacaklarını taahhüt etmiştir. Ayrıca bu hususların hızlı biçimde takip edilmesi konusunda da anlaşmaya varılmıştır. Bu, ileriye dönük atılmış önemli bir adımdır.  
  devamı
 • Charles michel

  AB Konseyi Başkanı Charles Michel tarafından Berlin Konferansı'nda yapılan açıklama

  19.01.2020 - 10:37
  19/1/2020 Başbakan Merkel'e ve bugünkü konferansın organizatörlerine, Libya krizinin bu kritik aşamasında yorulmak bilmeksizin yürüttükleri çalışmalar için teşekkür ederim. Libya krizine siyasi çözüm için BM önderliğinde yürütülen çabalara destek olmak amacıyla en etkili bölgesel ve uluslararası ortakların bir araya geldiğini görmek bize umut veriyor. AB tarafından sürekli olarak ifade edildiği üzere, tek sürdürülebilir çözüm BM'nin arabuluculuğunda tüm Libya halkının ihtiyaçlarına öncelik veren çözümdür.
  devamı