fbpx Yusuf Franko’nun İnsanları: Bir Osmanlı Bürokratının Karikatürleri sergisi | AB Türkiye
yusuf franko sergi görselleri

Yusuf Franko’nun İnsanları: Bir Osmanlı Bürokratının Karikatürleri sergisi

19. yüzyıl sonu Osmanlı bürokratı, Hariciyeci, Mutasarrıf, cemiyet adamı ve oyunbaz bir karikatürist Yusuf Franko Kusa Bey’e ait karikatür albümünü gün yüzüne çıkaran “Yusuf Franko’nun İnsanları” sergisi, Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED), Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve Çankaya Belediyesi işbirliğiyle 23 Kasım 2018 - 25 Ocak 2019 tarihleri arasında Çankaya Belediyesi Zülfü Livaneli Kültür Merkezi’nde ziyarete açık olacak.

Sergide, 19. yüzyıl sonunun zenginleri, yüksek cemiyet mensupları, Osmanlı paşaları, Levantenler, sanatçılar ve diplomatların hiciv yüklü portreleri ziyaretçiler ile buluşuyor.  Karikatürler, özellikle 19. yüzyıl sonunun Beyoğlu / Pera semtini, Yusuf Franko’nun da parçası olduğu renkli sosyal çevreyi ve İstanbul’un küresel mekânlarını gözlemlemek için izleyiciye imkân sunuyor.  Sergi, karikatürlerindeki karakterleri ve ait oldukları mekânları takip ederek, Galata-Beyoğlu ekseninin, uluslararası kültür ve sanatın uğrak noktası olmasının yanı sıra, nasıl finansal ve diplomatik bir merkez haline geldiğini vurguluyor.

23 Kasım 2018 - 25 Ocak 2019 tarihleri arası açık olacak "Yusuf Franko'nun İnsanları: Bir Osmanlı Bürokratının Karikatürleri" sergisinin ziyaretçileri, belirli günlerde ve ön kayıt şartıyla, serginin danışmanı ve metin yazarı K. Mehmet Kentel rehberliğinde sergiyi gezme fırsatı bulacaklar.

yusuf franko ve sarah bernhart